Print

Зміни з 1 січня: повернення придбаних ліків та РРО для всіх аптек

Posted in Новини

На веб-порталі Парламенту оприлюднено Закон України від 23.11.2018 р. № 2628-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів». Документ набуде чинності 1 січня 2019 р.

Серед іншого, вносяться зміни в пункт 296.10 ст. 296 Податкового кодексу України, якими  платників єдиного податку, що здійснюють реалізацію лікарських засобів та медичних виробів, виключено з переліку суб’єктів господарювання, яким дозволялося не використовувати реєстратори розрахункових операцій (РРО) у свої діяльності. Такі ж вимоги вносяться і в Закон України від 06.07.1995 р. № 265/95 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»(далі — закон № 265).

Проти цих положень закону № 2628 виступила громадська організація «Всеукраїнське об’єднання «Миколаївська фармацевтична асоціація ФАРМРАДА», яка звернулася з листом до голів парламентських фракцій та Президента України з проханням переглянути ухвалене рішення, оскільки такі зміни підвищують собівартість аптечної діяльності для ФОП, що може призвести до ліквідації їх у сільській місцевості, а це створить там загрозу зупинення постачання ліків.

Зазначимо, відповідно до ст. 11 закону № 265 термін переведення суб’єктів господарювання на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі встановлюється Урядом. Наразі Міністерством економічного розвитку і торгівлі України підготовлено проект постанови КМУ «Про затвердження вимог до суб’єктів господарювання щодо приймання електронних платіжних засобів в оплату за продані ними товари (надані послуги)». Зокрема, цим проектом передбачається зобов’язати суб’єктів господарювання, які здійснюють реалізацію лікарських засобів, забезпечити можливість здійснення безготівкових розрахунків до 1 липня 2019 р.

18 грудня в Державній регуляторній службі України відбудеться громадське обговорення цього проекту документа.

Закон № 2628 також вносить зміни в ст. 8 «Права споживача у разі придбання ним товару неналежної якості» Закону України «Про захист прав споживачів». Зміни дозволяють споживачу висувати вимоги до продавця (виробника) стосовно придбаних ним лікарських засобів та медичних виробів, однак лише у випадку їх неналежної якості та після пред’явлення споживачем фіскального чека на придбання лікарських засобів чи медичних виробів.

Ст. 8 передбачені такі вимоги, які може висувати споживач у разі придбання товару неналежної якості, зокрема:

  • повернення сплаченої за товар грошової суми;
  • вимагати заміни товару на такий самий або аналогічний товар з числа наявних у продавця (виробника).

Вимоги пред’являються на вибір споживача продавцеві за місцем купівлі товару, виробникові або підприємству, що задовольняє ці вимоги за місцезнаходженням споживача.

Зазначається, що продавець, виробник зобов’язані прийняти товар неналежної якості у споживача і задовольнити його вимоги. За наявності товару вимога споживача про його заміну підлягає негайному задоволенню, а в разі виникнення потреби в перевірці якості — протягом 14 днів або за домовленістю сторін.

При цьому закон № 2628 не дає відповіді на питання, у який спосіб споживач повинен доводити неналежну якість придбаних лікарських засобів та медичних виробів і закон не зобов’язує центральні органи виконавчої влади вирішити це питання.

Окрім цього, закон № 2628 подовжує до 31 грудня 2019 р. термін, до якого фармацевтична продукція, закуплена через міжнародні організації, не підлягатиме оподаткуванню податком на додану вартість.

Зазначимо, наше видання повідомляло, що Комітет Верховної Ради України з питань бюджету під час розгляду проекту бюджету на 2019 р. рекомендував доповнити його нормою, якою б передбачалося продовжити ще на рік можливість закуповувати фармацевтичну продукцію через міжнародні організації. І поки закон про бюджет на 2019 р. не опубліковано, невідомо, чи Парламент врахував цю пропозицію. Однак закон № 2628 дає відповідь, що процедуру закупівлі через міжнародні організації було продовжено.

Також закон № 2628 зобов’язує виробників спирту етилового, що здійснюють його розлив, який використовується як лікарський засіб, у флакони з медичного скла об’ємом не більше 100 кубічних сантиметрів, складати акцизну накладну на обсяги такого спирту етилового.

Прес-служба «Щотижневика АПТЕКА»